24/06/2024
زیباترین دریاچه های ایران

زیباترین دریاچه های ایران

زیباترین دریاچه های ایران

زیباترین دریاچه های ایران؛ دریاچه های ایران این فرصت را برای مسافران فراهم می‌کنند که از بودن در آب وهوای خنک در دل طبیعت و دیدن پرندگان و گونه‌های گیاهان و حیواناتی که مختص ناحیه خاصی هستند، لذت ببرند. در ایران بیش از 20 دریاچه وجود دارد که بخش‌های اساسی اکوسیستم ایران هستند. امروز می‌خواهیم شما را با بزرگترین، زیباترین و بی‌نظیرترین دریاچه ‌های ایران آشنا کنیم.

دریای خزر

دریای خزر بزرگترین دریاچه‌ جهان حساب می‌شود. این دریاچه بزرگ توسط کشورهای ایران، قزاقستان، روسیه، آذربایجان و ترکمنستان احاطه شده است.

بهترین خاویار جهان از ماهیان خاویاری ساکن در دریای خزر حاصل می‌شود. بسیاری از ایرانیان در ایام تعطیلات ایران از شمال ایران و سواحل دریای خزر دیدن می‌کنند.

مسافران برای لذت از سواحل زیبای خزر معمولا به استان‌های مازندران و گیلان سفر می‌کنند. اگرچه برخی از شهرها و سواحل دریای خزر در طول تعطیلات بسیار شلوغ می‌شوند، اما هنوز هم شگفتی‌های ناشناخته‌ای در بزرگترین دریاچه جهان وجود دارد.

زیباترین دریاچه های ایران

زیباترین دریاچه های ایران

دریاچه ارومیه

​افراد زیادی از سراسر جهان از دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران دیدن می‌کنند. این دریاچه بین آذربایجان غربی و شرقی واقع شده است.

واقعیت غم انگیز این است که دریاچه ارومیه زمانی بزرگترین دریاچه در خاورمیانه بوده است. این دریاچه دارای 102 جزیره است و متأسفانه اخیرا، به علت بی توجهی به این دریاچه بخشی از آن خشک شده و باعث بسیاری از مشکلات زیست محیطی برای مردم در آن منطقه شده است، اما هنوز هم جذابیت و شگفتی خود را حفظ کرده است.

نکته جالب در مورد این دریاچه این است که بعضی اوقات به رنگ قرمز تغییر می‌کند. رنگ اصلی این دریاچه نمکی در ارومیه به رنگ آبی است، اما به دلیل افزایش جلبک‌ها و باکتری‌ها و همچنین افزایش غلظت نمک، وقتی سطح آب خصوصا در فصول گرم سال کاهش می‌یابد، به رنگ قرمز تغییر رنگ می‌دهد.

همچنین، در جاهایی که سطح آب پایین است، کریستال‌های نمکی را مشاهده خواهید کرد که منظره شگفت انگیزی از دریاچه را نشان می‌دهد. تامین آب دریاچه از رودهای سرچشمه گرفته از سهند و سبلان مانند زرینه رود، تلخه رود سیمینه رود و غیره می‌باشد. غروب زیبای دریاچه، گل و لجن که خاصیت درمانی دارند و حیات وحش دریاچه ارومیه، هزاران مسافر و توریست را به خود جذب می‌کند.

زیباترین دریاچه های ایران

زیباترین دریاچه های ایران

دریاچه گهر

یکی دیگر از شگفتی‌های طبیعی در ایران دریاچه گهر که به معنی آب جمع شده در گودی است و نکته جالب اینجاست که همه ایرانیان از آن آگاه نیستند و از این زیبایی طبیعی دیدن نمی‌کنند. بنابراین برخلاف دریای خزر که هر از گاهی شلوغ می‌شود، دریاچه گهر مقصدی آرام برای کسانی که دوست دارند از طبیعت ناب لذت ببرند، مناسب است.

گهر در در 35 کیلومتری دورود لرستان در منطقه حفاظت شده اشتران کوه واقع شده است و برای رسیدن به آن نیاز به یک پیاده روی چهل دقیقه‌ای است. دریاچه در واقع به دو بخش گهر بالا و پایین تقسیم می‌شود که تنها 100 متر از هم فاصله دارند. این دریاچه به نگین زاگرس معروف است و به علت آب زلالش در برخی جاها می‌شود کف آب و ماهیان در رفت و آمد را دید.

ساحل گهر بزرگ در برخی از قسمت‌های ضلع غربی و شرقی ماسه‌ای است و در بقیه نقاط صخره‌ای است و در اطراف دریاچه جنگل و پوشش گیاهی وجود دارد ودرختان بلوط، بید، بادام، پسته وحشی و گل‌های زیبای شقایق و لاله در اطراف آن قابل مشاهده است. بنابراین در صورت سفر به غرب ایران بهتر است دیدن آن را از دست ندهید.

زیباترین دریاچه های ایران

زیباترین دریاچه های ایران

دریاچه نمک

دریاچه نمکی یا دریاچه حوض سلطان در 62 کیلومتری شرق قم واقع شده است. بسیاری از عکاسان حرفه‌ای در روزها و شب‌ها به این مکان مراجعه می‌کنند تا از عکس‌های بی‌نظیری برخوردار شوند. مساحت سطح دریاچه حدود 1800 کیلومتر مربع است، اما فقط 1 کیلومتر مربع آن توسط آب پوشیده شده است، بنابراین ممکن است برای رسیدن به آب، تجربه منحصر به فرد راه رفتن روی لایه‌های ضخیم نمک داشته باشید. همچنین در طول شب می‌توانید از منظره دیدنی و آسمان پر ستاره لذت ببرید.

علیرغم این که هیچ موجود زنده‌ای در دریاچه یافت نمی‌شود، در نوع خود بی نظیر است. این دریاچه سرشار از مواد معدنی است و منبع بی نظیری از لیتیوم محسوب می‌شود.

در کل، وسعت دریاچه متناسب با میزان بارندگی در فصل‌های مختلف سال نوسان دارد. در مواقع بارندگی و ذوب برف‌ ارتفاعات اطراف، بر میزان آب ورودی افزوده می‌شود و وسعت سطح آن زیاد می‌شود و در فصل‌های گرم، وسعت آن کم می‌شود. همچنین آب دریاچه به غیر از آب‌های سطحی، از دو رود، رود شور و قره چای که وارد این دریاچه می‌شوند، تامین می‌شود.

زیباترین دریاچه های ایران

زیباترین دریاچه های ایران

دریاچه مهارلو یا دریاچه صورتی

شاید اسم مسجد صورتی در شیراز را شنیده باشید، اما علاوه بر مسجد، شیراز دارای دریاچه صورتی نیز است.

این محل توسط محلی‌ها دریاچه مهارلو گفته می‌شود و دریاچه‌ای نمکی محسوب می‌شود که در 27 کیلومتری شیراز واقع شده است. آنچه دریاچه مهارلو را از سایر دریاچه ‌های ایران متمایز می‌کند رنگ آن است، مشابه دریاچه ارومیه، این دریاچه به علت وجود نوع خاصی از جلبک‌ها و همچنین به دلیل داشتن پتاسیم زیاد و شوری زیاد به رنگ صورتی دیده می‌شود.

شاید از کسانی که به سمت شیراز پرواز می‌کنند شنیده باشید که می‌توان بخشی از سرزمینی صورتی را از بالا دید که این دریاچه مهارلو است. اما موجودات صورتی دیگری نیز در آنجا وجود دارد: فلامینگوهای صورتی! بنابراین اگر به شیراز سفر می‌کنید دیدن این دریاچه بی‌نظیر را از دست ندهید. دریاچه در بهار، پاییز و زمستان رنگ طبیعی را دارد و برای دیدن رنگ صورتی آن می‌توانید در اواسط تابستان به این مکان سفر کنید.

زیباترین دریاچه های ایران

زیباترین دریاچه های ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *