24/06/2024
آنچه از مهاجرت تحصیلی باید بدانید

آنچه از مهاجرت تحصیلی باید بدانید

آنچه از مهاجرت تحصیلی باید بدانید

مهاجرت تحصیلی چیست و چرا باید برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر مهاجرت کرد؟ با پیشرفت انسان ها، آموزش های بین المللی و دانش آموزانبه دنبال تحصیلات عالی در کشور های خارجی هستند و بسیاری نیز هم اکنون در حال تحصیل در خارج از کشور هستند و این نیز به عنوان پله ای برای اقامت دائم در یک کشور در نظر می گیرد.

آنچه از مهاجرت تحصیلی باید بدانید

آنچه از مهاجرت تحصیلی باید بدانید

برای اخذ ویزای تحصیلی چه مدارکی نیاز داریم؟

مدارک شناسایی، مدارک سوابق تحصیلی، مدارک سوابق شغلی، تکمیل فرم ارزیابی سایت، فرم های مربوط به سفارت، نامه پذیرش دانشگاه، انگیزه نامه و …

مزایای تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور یک تجربه در حل تغییر زندگی می باشد و برای بسیاری از دانشجویان این به یاد ماندنی ترین تجربه در حرفه های خود در دانشگاه است. درک مزایای مشخص زندگی و تحصیل در یک کشور خارجی مهم است. مزایای مهاجرت تحصیلی با توجه به شرایط و خواسته های هر فرد یا دانشجو مشخص می شود.

ارتقاء شغلی

ویزای کار یکی از پر مخاطب ترین روش های مهاجرتی می باشد که در تفکرات تمامی افراد نقش بسته است. با توجه به محدودیت های موجود در روش های کاری، مهاجرت تحصیلی به عنوان یکی از برترین گزینه های علاقه مندان تبدیل شده است.
به دلیل استانداردهای آموزش عالی در خارج از کشور و محیط پیشرفته فناوری، دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند در زادگاه خود از فرصت های شغلی و نقش شغلی بالاتری برخوردار هستند. این یکی از اصلی ترین دلایلی است که والدین می خواهند فرزندان خود را به تحصیل در خارج از کشور برسانند.

سطح بالای آموزشی

دانشگاه های برتر ایران در رتبه بندی QS در رتبه های ۴۰۰ تا ۵۰۰ جهان قرار دارند. دانشگاه های شریف، تهران و امیر کبیر به عنوان برتری دانشگاه های ایران شناخته می شوند. از همین رو دانشجویان سایر دانشگاه های ایران با قصد مهاجرت تحصیلی قادر خواهند بود با ارائه رزومه های مناسب برای برترین دانشگاه های دنیا اقدام نمایند.

نحوه اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل به همراه فاند FUND

آشنایی با فرهنگ های تازه

مهاجرت تحصیلی به معنای ورود به دنیای دیگر و آشنایی با فرهنگ و سنت های مختلف می باشد. سفر، آشنایی در حالی مثمر ثمر است که به همراه کشف باب های تازه علم و دانش افزایی باشد. از همین رو با توجه به نگرش افراد می توان آشنایی با فرهنگ های جدید را به عنوان مزایای مهاجرت تحصیلی اشاره کرد. به طور کلی گفته می شود که محیط، به شخصیت سازی و نحوه تفکر کمک زیادی می کند.

دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در خارج از کشور گرفتند، عموما در معرض فرهنگ های مختلف مردم قرار دارند و در تحلیل چیزها ذهنیت خوبی خواهند داشت. از این رو، تحصیل در خارج از کشور تأثیر خوبی در تغییر ذهنیت خواهد گذاشت.

یادگیری زبان جدید

به واسطه تحصیل در کشور ثانویه، یادگیری زبان و ارائه مدرک زبان از ملزومات مسیر مهاجرت تحصیلی می باشد. علاقه مندان به تحصیل در سایر کشورها با دنیای جدیدی از لغات، واژگان و دستور زبان آشنا می شوند که قادر خواهند بود برای تحصیل از آن استفاده نمایند.

شرایط مدرک مورد نیاز زبان برای هر کشور و مقطع متفاوت می باشد و متناسب با شرایط تعیین می شود. موسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های زبان انگلیسی برای آن دسته از دانشجویان که به دنبال تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان و یا کشورهایی که دوره های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، شرایط مناسبی را فراهم می نماید.

استقلال

تحصیل در خارج از کشور نه تنها منحنی یادگیری را برجسته می کند بلکه نگرش خودکفا را نیز بهبود می بخشد و همچنین کمک می کند تا یک سبک زندگی مستقل ایجاد کند. استقلال به عنوان یکی از برترین مزایای مهاجرت تحصیلی به حساب می آید. دانشجویان در با تحصیل در کشورهای دیگر استقلال لازم برای زندگی تنها و مدیریت آن را آموزش می بینند.

کدام کشور برای تحصیل مناسب تر است؟

تحصیل در استرالیا

کشور استرالیا به عنوان یکی از بهترین مقصد‌ها برای مهاجرت تحصیلی شناخته می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور جزء صد دانشگاه برتر جهان قرار گرفته و فضای تحصیلی حاکم بر آن نیز پژوهش محور است. همین موضوع به همراه بورسیه‌های متنوع ارائه شده، موجب شده تا دانشجویان زیادی سالانه از سراسر جهان برای تحصیل در این کشور و تجربه زندگی در شهرهای بزرگ و پیشرفته‌ای چون سیدنی، ملبورن، آدلاید، ویکتوریا و … به استرالیا مهاجرت کنند

تحصیل در کانادا

کانادا یکی از بزرگترین کشورهای مقصد دانشجویان بین المللی است. تحصیل در کانادا طرفداران زیادی در بین دانشجویان ایرانی دارد. برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا در دو مرحله نیاز به پرداخت هزینه وجود دارد. مرحله اول هزینه پروسه اخذ پذیرش مراکز آموزشی مثل هزینه ثبت نام (Application Fee) و پرداخت بخشی از شهریه (Deposit) است. هزینه های مرحله دوم پرداخت شامل هزینه سفارت و هزینه انگشت نگاری است. کلیه پرداخت این هزینه ها بر عهده ی متقاضی میباشد.

متقاضی باید حداقل یک مدرک از آزمون های معتبر مانند IELTS,TOEFL,GRE یا PTE با نمره قابل قبول را داشته باشد. در غیر این صورت متقاضی می بایست یک دوره زبان در کشور کانادا قبل از ورود وی به کالج یا دانشگاه بگذراند. افراد زیر 18 سال نیازی به ارائه مدرک زبان معتبر ندارند. از این گروه سنی تست مهارت های زبان انگلیسی گرفته میشود و اگر دانش آموز مهارت کافی نداشته باشد یک دوره زبان انگلیسی برای وی تدارک دیده میشود.

تحصیل در آمریکا

مدارک هویتی (شناسنامه و پاسپورت)، دانشنامه و ریزنمرات تحصیلی، سوابق کاری (در صورت مرتبط بودن)، مدارک مربوط به تمکن مالی، رسید پرداخت شهریه، مدارک زبان (تافل یا آیلتس، GRE)، تکمیل فرم‌های مربوطه و نامه پذیرش از دانشگاه اصلی‌ترین مدارکی هستند که برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به آن‌ها نیاز دارید.

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا فرآیند دشوار و حساسی داشته و در صورتی که متقاضیان هرگونه تخلف و سوء پیشینه‌ای در پرونده خود داشته باشند، درخواست آن‌ها رد خواهد شد. همچنین عدم صداقت در ارائه مدارک و یا کافی نبودن دلیل متقاضی برای بازگشت پس از پایان تحصیلات می‌تواند منجر به ریجکتی ویزای تحصیلی آمریکا شود.

تحصیل در آلمان

مدارک شناسایی، مدارک سوابق تحصیلی، مدارک سوابق شغلی، تکمیل فرم ارزیابی سایت، فرم های مربوط به سفارت آلمان، نامه پذیرش دانشگاه، انگیزه نامه و مدارک مربوط به گواهی تمکن مالی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان هستند.

برای تحصیل در آلمان باید حتما مدرک B1 آلمانی داشته باشید، همچنین اگر رشته تحصیلی شما به زبان انگلیسی ارائه می‌شود باید مدرک آیلتس و تافل با نمره قید شده در شرایط دانشگاه را نیز ارائه دهید.

تحصیل در انگلستان

دانشگاه‌های آکسفورد، کمبریج، ایمپریال کالج لندن، UCL، ادینبرا، منچستر، کنیگز کالج، LSE، بریستول، وارویک، گلاسگو، دورهام، بیرمنگهام، ساوت همپتون، لیدز، شفیلد، سنت اندروز و ناتینگهام بهترین دانشگاه‌های کشور بریتانیا هستند که رتبه جهانی آنها زیر 100 است.

اخذ بورسیه تحصیلی انگلستان در مقطع دکتری بسیار رایج بوده، اما رقابت بسیار تنگاتنگی برای دریافت آن وجود دارد. به منظور اخذ بورسیه فول فاند دکتری باید رزومه پژوهشی بسیار قوی داشته باشید و سوابق تحصیلی قابل توجهی ارائه دهید.

کشور انگلستان یکی از گران‌ترین مقصدهای مهاجرت تحصیلی محسوب میشد. متوسط شهریه سالیانه دانشگاه‌ها در این کشور 10-25 هزار پوند بوده و در برخی رشته‌ها مانند پزشکی ممکن است تا 58 هزار پوند نیز افزایش یابد.

بهترین رشته ها برای تحصیل در خارج از کشور

اگر بخواهیم بهترین رشته ها برای تحصیل در خارج از کشور را به صورت کلی بیان کنیم به لیست زیر می رسیم که قدری با دیدگاه های حال حاضر متفاوت است:

  • مهندسی
  • تجارت
  • وکالت
  • پزشکی
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *